Select Your Style

Choose View Style

 • Full
 • Boxed

Choose Colour style

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

USG jamy brzusznej

Gabinet USG Szczecin
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to inaczej badanie ultrasonograficzne narządów wewnętrznych, znajdujących się pod powłokami brzusznymi. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i z reguły niebolesne. USG jamy brzusznej powinno być wykonywane cyklicznie np. raz w roku, a w przypadku bólu brzucha lub innych niepokojących objawów – jest praktycznie niezbędne.

Na czym polega USG jamy brzusznej, przeprowadzane w naszym gabinecie?

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym – w czasie rzeczywistym. Opiera się na falach akustycznych o wysokich częstotliwościach. Mają one  zdolność przenikania przez ludzki organizm, a przy tym są bezpieczne dla naszego zdrowia. Wysokie częstotliwości są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a więc samo badanie wykonywane jest w komfortowych warunkach. Wspomniane fale emitowane z głowicy, odbierane są jako fale zwrotne i przetwarzane na obraz cyfrowy.


W naszym gabinecie badanie USG jamy brzusznej, a także USG naczyń (Doppler) i układu szkieletowego, przeprowadza specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej dr hab. n. med. Miłosz Kawa. Do badania USG stosujemy ultrasonograf Mindray DC-8 expert, który jest komputerem wraz z wbudowanym w obudowę ekranem, konsolą sterującą i głowicą USG.

Pacjent podczas badania zostaje poproszony o położenie się na wznak na kozetce, po czym lekarz przykłada do jamy brzusznej głowicę posmarowaną specjalnym żelem i przesuwa nią lekko dociskając do badanego miejsca (wtedy może być odczuwany lekki dyskomfort szczególnie przy dolegliwościach bólowych). W trakcie badania pacjent może być poproszony o zmianę pozycji lub wstrzymanie oddechu dla lepszego zobrazowania badanych narządów.
Specjalista przeprowadzający badanie jest w stanie określić rozmiar poszczególnych narządów, a także ich kształt i spoistość. Głowica po przyłożeniu do jamy brzusznej pozwala na wyświetlenie obrazu narządów wewnętrznych oraz na ocenę ich stanu pod względem ewentualnych nieprawidłowości np. stłuszczenia czy zmian nowotworowych. Zaletą takiego badania jest możliwość wykrycia stanów chorobowych praktycznie natychmiast.

Po co wykonuje się ultrasonografię jamy brzusznej?

W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się budowę i nieprawidłowości wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony i nerek, a także budowę i wydolność aorty brzusznej oraz innych naczyń krwionośnych (USG Doppler). Dzięki wykonanemu badaniu można ustalić przyczynę dolegliwości w obrębie jamy brzusznej – bólów, wzdęcia czy uczucia gniecenia, występujących w chorobach narządów jamy brzusznej. W badaniu USG Doppler można zdiagnozować nieprawidłowości w przepływie krwi oraz w budowie naczyń krwionośnych.


Ile kosztuje badanie USG?

Aktualny koszt badania USG można sprawdzić na stronie https://www.dermed.szczecin.pl/cennik/cennik-usg/


Gdzie można wykonać badanie USG i jak umówić się na wizytę?

Badanie USG jamy brzusznej wykonujemy w naszych gabinetach Der-med Medycyna Specjalistyczna ul. Ostrobramska 11.

Aby umówić się na wizytę, zachęcamy do kontaktu telefonicznego – rejestracja nr tel. 693 894 270