Select Your Style

Choose View Style

  • Full
  • Boxed

Choose Colour style

  • skyblue
  • green
  • blue
  • coral
  • cyan
  • eggplant
  • pink
  • slateblue
  • gold
  • red

Badania dermatologiczne Szczecin, nowoczesna, komputerowa diagnostyka wypadania włosów – trichoskopia, trichogram.

Diagnostyka dermatologiczna

Diagnostyka wypadania włosów

W naszym gabinecie Der-med w Szczecinie zajmujemy się diagnostyką nadmiernego wypadania włosów.

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez wiele czynników, do których możemy zaliczyć:

  • nieprawidłowa lub radykalna dieta, prowadząca do niedoborów makro i mikroelementów,
  • zaburzenia endokrynologiczne, w tym choroby tarczycy, nadnerczy, czy jajników,
  • choroby owłosionej skóry głowy np. łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, grzybica,
  • leki i zabiegi operacyjne,
  • zaburzenia psychologiczne tj. trichotillomania, czyli nieświadome wyrywanie swoich włosów,
  • błędy w pielęgnacji włosów,
  • wypadanie włosów może być objawem łysienia plackowatego i androgenowego.

Poza wywiadem medycznym i badaniami laboratoryjnymi pacjenta w diagnostyce wykorzystujemy trichoskopię i trichogram, przy użyciu aparatu Photofinder i kamery powiększającej badany obraz 70x.


Trichoskopia

Trichoskopia jest wideodermoskopowym badaniem włosów i skóry głowy, które pozwala na ocenę stanu jednostki włosowej, łodyg włosów oraz skóry głowy.

Badanie to jest przydatne w diagnozowaniu niektórych chorób włosów oraz skóry owłosionej głowy, której skutkiem jest nadmierne wypadanie włosów (łysienie), a także w monitorowaniu procesu leczenia tych schorzeń. Badanie jest całkowicie bezbolesne i wymaga od pacjenta jedynie umycia skóry owłosionej głowy dzień przed lub w dniu wykonywania badania oraz nieużywaniu w tym dniu środków do pielęgnacji włosów.


Trichoskopia – TrichoLAB

Badanie wykonywane jest przez specjalistów w laboratorium TrichoLAB. Jest ono automatyczną analizą trichoskopową opracowywaną w oparciu o szereg zdjęć wideodermoskopowych skóry owłosionej głowy wykonywanych w gabinecie lekarskim.

Zdjęcia obejmują różne obszary skóry owłosionej głowy, a także różne powiększenia obrazu (20-70 x). Wykonywany precyzyjny pomiar łodyg włosów, a także jednostek włosowych ułatwia postawienie ostatecznego rozpoznania. Badanie trichoskopowe jest bezbolesne i nieinwazyjne. W celu przygotowania się do badania należy dobę przed badaniem umyć głowę.


Trichogram

Trichogram to mikroskopowe badanie korzeni włosów, które polega na badaniu 100 pobranych korzeni włosów i pomaga w określeniu typu wypadania włosów (łysienia) oraz jego dynamiki.

Wykonywany jest w celach diagnostycznych lub w celu obiektywnej oceny postępów leczenia.

Trichogram wykonujemy metodą mikroskopową polegającą na dokładnej analizie każdego korzenia włosa, co pozwala nie tylko na ocenę najczęściej występujących włosów anagenowych i telogenowych, ale również dysplastycznych i dystroficznych.

Przed badaniem nie należy myć skóry owłosionej głowy przez 5 dni. Włosy do badania pobierane są przez lekarza. Wynik wydawany jest w ciągu 1-3 dni od pobrania materiału.


Dermoskopia i wideodermoskopia

Dermoskopia jest metodą mikroskopowego badania skóry przy pomocy aparatu – dermoskopu. Metodę, w której badany obraz zostaje uwidoczniony na ekranie komputera, nazywamy dermoskopią komputerową (wideodermoskopią).

Wideodermoskopia umożliwia ponadto zapisanie obrazu z określeniem jego lokalizacji, co wykorzystuje się w trakcie wizyt kontrolnych do monitorowania wybranych zmian. Zastosowanie dermoskopu podczas badania dermatologicznego może przyczynić się do wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych skóry, w tym czerniaka czy raków skóry. Wczesne wykrywanie nowotworów znacznie poprawia wyniki leczenia pacjentów.

Badanie dermoskopowe powinno być wykonane zawsze w przypadkach nowo powstałych zmian, w tym znamion barwnikowych powiększających się, nieregularnych, a także swędzących, znamion krwawiących i pokrytych łuską. Badanie dermoskopowe nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się jednak wykonywanie badań przed okresem intensywnej ekspozycji słonecznej lub dwa miesiące po narażeniu skóry na promienie UV. Jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym.

Ponieważ badanie dermoskopowe nie pozwala na określenie charakteru wszystkich zmian obecnych na skórze, po wykonaniu badania niektóre ze zmian skórnych zostają zakwalifikowane do usunięcia chirurgicznego w celu wykonania badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach możliwa jest kontrola zmiany po upływie 1-3 miesięcy. W przypadku zmian barwnikowych kontrolę prowadzi się nawet przez 3 lata.

Poza nowotworami złośliwymi badanie dermoskopowe pozwala również na wykrywanie innych zmian skórnych t.j brodawka łojotokowa, włókniak twardy czy naczyniaki. Jest ono również coraz cenniejszym narzędziem w diagnostyce zmian zapalnych skóry tj. łuszczyca czy wyprysk, a także chorób infekcyjnych tj. zapalenie mieszków włosowych, brodawki wirusowe czy świerzb. Badanie dermoskopowe wykorzystujemy również w ocenie płytek paznokciowych.