Zabiegi dermatologiczne
Kriochirurgia
Kriochirurgia jest metodą niszczenia zmian skórnych przez ich zamrażanie.
Niskie temperatury w kriochirurgii uzyskuje się za pomocą tzw. materiałów kriogenicznych, do których należą m. in. chlorek etylu, podtlenek azotu i ciekły azot. Najniższą temperaturę w usuwanej tkance i co się z tym wiąże największą skuteczność terapii otrzymuje się za pomocą ciekłego azotu, którego temperatura wrzenia wynosi -196 st. C.
Z reguły metoda ta nie wymaga od pacjenta przygotowania, poza brodawkami zwykłymi stóp, w przypadku których stosuje się niekiedy wcześniejsze leczenie złuszczające. Przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający (EMLA). Po zabiegu kriochirurgii w obrębie leczonego obszaru pojawia się rumień i obrzęk, a następnie tworzy się pęcherz oraz strup, który goi się w czasie 2-5 tygodni w zależności od rozległości zabiegu.
W Der-med stosujemy kriochirurgię przy użyciu aparatów z ciekłym azotem w leczeniu:
- łagodnych nowotworów skóry i przydatków oraz stanów przednowotworowych,
- zmian naczyniowych,
- włókniaków,
- zmian wirusowych (brodawki zwykłe, płaskie, mięczak zakaźny, brodawki płciowe – kłykciny kończyste) – metoda uznawana za najskuteczniejszą w ich usuwaniu,
- żółtaków, w tym kępek żółtych powiek,
- ziarniniaka obrączkowatego
Przeciwwskazania do zabiegu:
- nietolerancja zimna,
- pokrzywka z zimna,
- krioglobulinemia,
- skłonność do tworzenia blizn przerosłych,
- choroby tkanki łącznej (poza DLE),
- trombocytopenia.
Laser Varilite 532/940 nm
W gabinecie wykorzystujemy laser naczyniowy typuVarilite 532/940 nm.
Światło lasera o odpowiednio dobranej długości fali jest absorbowane przez hemoglobinę, białko erytrocyta odpowiedzialne za transport tlenu i nadające krwi jej czerwony kolor. Dzięki temu dochodzi do termicznego uszkodzenia naczynia krwionośnego. W konsekwencji powstaje stan zapalny wewnątrz naczynia, co prowadzi do jego zamknięcia. Ogromną zaletą urządzeń laserowych jest działanie na wybraną strukturę (np. naczynia krwionośne) i brak niszczenia tkanek w jej otoczeniu, co uzyskuje się poprzez odpowiednie dobranie parametrów zabiegu.
Możliwe jest usuwanie naczyń krwionośnych o różnej wielkości i położonych na różnej głębokości dzięki wykorzystaniu dwóch długości światła oraz różnych końcówek. Laser pozwala na usuwanie naczyń na twarzy, udach i podudziach oraz tułowiu (teleangiektazje, „pajączki”, naczyniaki typu „cherry”, naczyniaki płaskie). Efekt pojedynczego zabiegu oceniamy po około 6 tygodniach, natomiast ostateczny efekt leczenia uzyskujemy zwykle po 2-5 zabiegach.
Zakres fali posiadanego przez nas lasera pozwala również na usuwanie różnego rodzaju przebarwień na skórze. W leczeniu przebarwień dla uzyskania lepszego efektu łączymy niekiedy zabiegi laserowe z innymi metodami zabiegowymi i zachowawczymi.
Przeciwwskazania do zabiegów laserowych:
- ciąża, w niektórych przypadkach karmienie piersią,
- padaczka stroboskopowa,
- fotodermatozy,
- stosowanie leków fotouczulających, przeciwkrzepliwych, immunosupresyjnych, retinoidów,
- zmiany przednowotworowe i nowotworowe w miejscu zabiegu,
- aktywne infekcje w miejscu zaplanowanego zabiegu (ropne, opryszczka),
- choroby zapalne skóry (łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry),
- bielactwo,
- skłonność do bliznowców,
- ciężkie choroby ogólne (autoimmunologiczne, nowotwory, cukrzyca),
- obecność świeżej opalenizny.
Przynajmniej miesiąc przed zabiegiem oraz 6 tygodni po zabiegu obowiązuje zakaz ekspozycji na promienie UV.
Laser CO2
W gabinecie stosujemy laser CO2 typu Fire-Xel.
Laser Fire-Xel emituje wiązkę światła o długości fali 10 600 nm, pochłanianą przez wodę. Absorbcja promienia laserowego przez uwodnioną tkankę prowadzi do jej odparowania i koagulacji. Zaletą zabiegów laserem CO2 jest brak krwawienia, dzięki natychmiastowej koagulacji naczyń krwionośnych w polu zabiegowym oraz bezkontaktowość, co przekłada się na brak możliwości zakażenia wirusem WZW, czy HIV. Laser Fire-Xel posiada tryb pracy superpuls i ultrapuls, wykorzystujący krótszy czas trwania impulsu, co poprawia precyzję zabiegu, czyli zmniejsza ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki. Okres pozabiegowego gojenia jest zazwyczaj krótki a efekt kosmetyczny bardzo dobry.
Wskazania do zabiegu:
- włókniaki miękkie,
- brodawki łojotokowe
- brodawki wirusowe i brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste),
- wybrane znamiona,
- kępki żółte,
- gruczolaki potowe,
- prosaki,
- modzele i nagniotki.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- aktywne infekcje w miejscu zabiegu,
- skłonność do bliznowców i blizn przerosłych.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest rodzajem mechanicznego złuszczania dającego efekt peelingu powierzchownego.
Powoduje ona usunięcie zaskórników, redukcję rozszerzonych porów, poprawę mikrokrążenia oraz produkcję włókien skóry. W gabinecie stosujemy mikrodermabrazję korundową (kryształy tlenku glinu) w leczeniu trądzika, łojotoku, rogowacenia mieszkowego, w usuwaniu przebarwień, rozstępów oraz blizn. Mikrodermaabrazję zalecamy również jako część programów odmładzających, wykorzystując wpływ zabiegu na elastyczność skóry, a także poprawę wchłaniania się preparatów przeciwstarzeniowych po zabiegu. Wykonujemy ją jako oddzielny zabieg lub łączymy z peelingami chemicznymi (m.in. kwasem salicylowym, migdałowym, Retises CT). Zabiegi dobieramy indywidualnie w zależności od typu skóry i charakteru niedoskonałości, po uprzedniej konsultacji. Dla uzyskania najlepszych efektów terapii zwykle koniecznych jest kilka zabiegów w odstępach co 14-28 dni.
Mikrodermabrazja jest prostym, bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem, który nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak unikanie substancji drażniących oraz odstawienie miejscowych retinoidów na 7 dni przed zabiegiem. Po zabiegu polecamy stosowanie odpowiednich kremów nawilżająco-regenerujących, filtrów przeciwsłonecznych oraz spożywanie większej ilości wody. Pozostałe zalecenia lekarskie uzależnione są od problemu pacjenta.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- aktywny trądzik różowaty,
- trądzik zwykły zapalny o dużym nasileniu,
- leczenie ogólne retinoidami (w okresie 6 miesięcy przed zabiegiem),
- rozlany rumień w okolicy poddawanej zabiegowi,
- aktywne infekcje (bakteryjne, grzybicze i wirusowe),
- łuszczyca,
- toczeń rumieniowaty układowy.
Mezoterapia
Mezoterapia jest zabiegiem lekarskim polegającym na podawaniu bezpośrednio do skóry w postaci mikrozastrzyków substancji, które stymulują procesy metaboliczne skóry i przydatków skóry.
W odróżnieniu od ogólnego leczenia farmakologicznego metoda ta likwiduje potrzebę wchłaniania substancji czynnej w przewodzie pokarmowym oraz jej metabolizmu w wątrobie, a w przypadku leczenia preparatami zewnętrznymi przenikania przez “barierę naskórkową”. Preparaty do mezoterapii zwiększają metabolizm komórek, stymulują komórki do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, zwiększają nawilżenie i jędrność skóry, poprawiają mikrokrążenie czy stymulują rozkład tkanki tłuszczowej.
Mezoterapię stosujemy w leczeniu łysienia i nadmiernego wypadania włosów. Zabiegi mezoterapii wykonywane są z użyciem specjalnego pistoletu do mezoterapii, początkowo co 14 dni, następnie co miesiąc, łącznie od 4-10 zabiegów.
Przeciwwskazania do mezoterapii:
- ciąża i karmienie piersią,
- czynne zmiany alergiczne i infekcyjne w obrębie skóry poddawanej zabiegowi,
- leczenie preparatami przeciwzakrzepowymi,
- choroby nowotworowe,
- skłonność do keloidów.
Peelingi
Peeling chemiczny polega na zastosowaniu określonych substancji chemicznych w celu stymulacji złuszczania naskórka.
W zależności od rodzaju użytej substancji stosując peeling pobudzamy odnowę komórkową, wpływamy na nawilżenie skóry czy spłycamy rozszerzone pory. Poprzez stosowanie peelingów uzyskujemy: redukcję drobnych blizn i zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień i plam soczewicowatych, poprawę napięcia i sprężystości skóry, likwidację nadmiernego łojotoku i zaskórników oraz usunięcie ognisk rogowacenia słonecznego, i rogowacenia przymieszkowego. Poprzez działanie antyoksydacyjne peelingi spowalniają proces starzenia się skóry. Dla uzyskania odpowiedniego efektu dobieramy określone substancje peelingujące oraz właściwe dla nich techniki i stężenia do problemu danego pacjenta.
Wykonujemy zabiegi z kwasem trójchlorooctowym (TCA 15%, 20%, 50%), płynem Jessnera, retinolem (Retises CT) oraz kwasem migdałowym. Stosujemy też peelingi łączone, jak i łączymy peeling z mikrodermabrazją. Dla uzyskania optymalnych efektów terapii zaleca się wykonywanie kilku zabiegów w odstępach 21-28 dni.
Peelingi stosujemy w leczeniu:
- trądzika zwykłego oraz nadmiernego łojotoku,
- trądzika różowatego,
- łojotokowego zapalenia skóry,
- blizn i rozstępów,
- przebarwień,
- uszkodzeń posłonecznych,
- rogowacenia przymieszkowego,
- oraz jako składnik terapii odmładzających.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- czynna opryszczka,
- leczenie ogólne retinoidami (w okresie 6 miesięcy przed zabiegiem),
- czynne zmiany alergiczne w obrębie skóry poddawanej zabiegowi,
- skłonność do blizn przerosłych,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- operacje plastyczne twarzy (przez 3 miesiące po operacji),
- choroby autoimmunologiczne.
Przed zabiegiem należy unikać: depilacji, substancji drażniących, peelingów domowych oraz ekspozycji na promienie UV. W dniu zabiegu nie należy golić się w obszarze poddawanym peelingowi. W przypadku stosowania miejscowych retinoidów należy je odstawić kilka dni przed zabiegiem. W wybranych przypadkach przed zabiegiem wskazane jest stosowanie specjalnych kremów przygotowujących.
Po zabiegu należy myć skórę delikatnym środkiem myjącym oraz stosować zalecony przez lekarza krem gojący przez okres złuszczania się skóry. Konieczne jest używanie filtra przeciwsłonecznego o SPF 50 przez minimum 2 tygodnie. Dalsze leczenie pozabiegowe oraz pielęgnacja skóry między zabiegami są ustalane indywidualnie w zależności od problemu klinicznego.